الَّذینَ یُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمْ بِاللَّیْلِ وَ النَّهارِ سِرًّا وَ عَلانِیَةً فَلَهُمْ أَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ لا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُونَ
به ما ایمیل بزنید info@mehrgostaran.com
با ما تماس بگیرید 66957786 021
میخواهم در پروژه های موسسه مشارکت کنم

مطالعات اولیه و طراحی معماری پانسیون و مدرسه پاک شهرستان مهرستان

به پایان رسیده است. نمی توان کمک های بیشتری انجام داد.

مطالعات اولیه و طراحی معماری پانسیون و مدرسه پاک شهرستان مهرستان

مطالعات اولیه و طراحی معماری پانسیون و مدرسه پاک شهرستان مهرستان

0%

طراحی معماری پانسیون و مدرسه پاک شهرستان مهرستان در آبانماه 1400 توسط مهندسان و طراحان معماری انجام پذیرفت.

مطالعات اولیه و طراحی معماری پانسیون و مدرسه پاک شهرستان مهرستان

مراحل طراحی معماری پروژه پانسیون و مدرسه پاک شهرستان مهرستان

طراحان معماری پروژه مدرسه شبانه روزی شهرستان مهرستان پس از انجام مطالعات اولیه در خصوص پروژه همانند موضوع طرح و کاربری ساختمان و توقعات کارفرما از فضای مورد نظر، به بررسی شرایط سایت پروژه و شناسایی ابعاد، اندازه و همسایگی های زمین و جمع آوری اطلاعات و شناخت اقلیم منطقه پرداختند.

پس از آن با بررسی نمونه مورد های مرتبط اجرا شده در شرایط مشابه پروژه در دو حوزه کاربری و اقلیمی و تجزیه و تحلیل لیست اطلاعات به دست آمده از هر بخش، کانسپت اولیه طرح را طراحی نمودند.

در مراحل بعدی برنامه ریزی فیزیکی، ترسیمات شماتیک (فرضی و بدون اندازه) جایگذاری فضاها، طراحی دیاگرام روابط و تقسیم بندی فضاها، طراحی فضا و حجم، نما و معماری داخلی ساختمان به صورت دو بعدی و سه بعدی و در پایان ترسیم نقشه های پلان، برش، نما و حجم سه بعدی توسط معماران پروژه پانسیون مدرسه پاک مهرستان انجام گرفت.

ضرورت انجام طرح

با توجه به بحران انرژی الودگی های زیست محیطی ناشی از آن، حفظ پایداری محیط زیست و بهره برداری از منابع انرژی پاک بیش از پیش اهمیت یافته است. بنابراین توجه به معماری بومی و بهره برداری از اصول آن در راستای حفظ پایداری محیط زیست ضروری است. در استان سیستان و بلوچیستان مطالعات مناسبی برای شناخت ارزش های معماری بومی منطقه صورت نگرفته است. بناهای بومی مورد بی توجهی قرار گرفته و تعداد بسیار معدودی از آن ها برجای مانده اند. از طرفی یکی از مهمترین نیازهای کاربری شهری و روستایی این منطقه، نیاز به فضاهای آموزشی و مدارس است. در مدارس نوساز یا درحال ساخت از ساختمان های یک شکل که توجهی به اقلیم و فرهنگ مدرسه ندارد، بهره گرفته می شود. از پیامدهای این امر به وجود آمدن همچون عدم ارتباط مناسب کاربر با محیط، سطح آسایش پایین در محیط، مدرسه سازی بدون رعایت مسائل اقلیمی، صرف انرژی بسیار زیاد برای تامین شرایط آسایش محیطی، انزوای معماری بومی و عدم توجه به محیط زیست و اقلیم در فرآیند ساخت و ساز پروژه حاضر با هدف شناخت و معرفی الگوهای پایدار معماری بومی استان و ارائه راهکار های طراحی مدرسه بر مبنای الگو های به دست آمده، انجام شده است. شناخت معماری پایدار بومی و بهره گیری از اصول آن در معماری نوین، نقش مهمی در جهت تامین آسایش کاربران و حفظ محیط زیست خواهد داشت.

روابط و همجواری فضا

تیم طراحی پروژه بعد از مطالعات بسیار از جمله مطالعات زمینه بستر پروژه، مطالعات اقلیمی، موقعیت مکانی پروژه، مطالعات ضوابط طراحی مدارس و همچنین مطالعات نشریات متفاوتی از جمله نشریه 697 سازمان نوسازی مدارس به طرح پیش رو دست یافت که ایده های کاربردی و زیبایی شناختی معماری در آن به چشم میخورد که در ادامه به اختصار در باب هر یک توضیح داده خواهد شد.

یک: استفاده از اشکال نقوش صنایع دستی

استفاده از دو شکل طرح گل هشت برگی و طرح گل تک برای شکل گیری کلیت طرح و ایجاد معماری همسان با بستر طراحی محیطی پروژه و ایجاد اشکال ساده و عملکردی برای استفاده حداکثری از ظرفیت فضایی

دو: استفاده از عناصر معماری ایرانی و اقلیمی

با استفاده از خطوط ایجاد شده و همچنین الهام از مدارسی همچون مدرسه آقابزرگ کاشان که در اقلیم مشابه اقلیم شهرستان مهرستان (اقلیم گرم و خشک) بنا شده است، و همچنین کشیدگی شرقی-غربی بنا که باید در این اقلیم در نظر گرفته شود. گروه طراحی خود را ملزم دانست که در طرح از حیاط مرکزی و ایجاد سایبان هایی در اطراف ساختمان استفاده کند، تا هم مسیری برای حرکت و اتصال بین ساختمان ها باشد، هم استفاده بیشتر از حیاط در روزهای گرم.

مشخصات پروژه

پروژه پانسیون و مدرسه پاک شهرستان مهرستان شامل 5 بلوک و 3 فاز در زمینی به متراژ 15267/498 مترمربع به زیربنا 3250 مترمربع، ۴۳۲ نفر دانش آموز دارای ۱۸ کلاس شامل ۹ کلاس دخترانه و ۹ کلاس پسرانه در در دو دوره متوسطه اول و دوم با ظرفیت هر کلاس ۲۴ نفر و ظرفیت خوابگاه ۲۰۰ نفر می باشد.

مطالعات اولیه و طراحی معماری پانسیون و مدرسه پاک شهرستان مهرستان
به اشتراک بگذارید

اشتراک در خبرنامه

دریافت آخرین اخبار و مطالب ما